Sharm El Sheikh.cz

Sharm El Sheikh pyramidy, Egypt

Egypt

Tento arabský stát není zřejmě potřebné zdlouhavě představovat. Najdeme ho v severovýchodní Africe. Egypt je jednou z nejlidnatějších zemí tohoto kontinentu. Velká část ze 78 milionů obyvatel žije poblíž jediné zdejší řeky Nil a ve velkých městech. Velkou část území představuje málo obydlená poušť Sahara.

Egypt je republika, v čele má presidenta. Náboženství je zde převážně islámské a to v některých částech země až ve své ortodoxnější formě. Nicméně v dovolenkových letoviscích je atmosféra uvolněná, a pokud jsou dodržovány některé zásady, nehrozí sebemenší problém.

Místní pravidla pro turisty

Například nošení velmi krátkých sukní, velkých výstřihů a podobně, stejně jako projevy náklonnosti na veřejnosti nejsou muslimy moc dobře vnímány.

Pozor by si turisté měli dát i na focení lidí v uniformách, vládních budov, státních vlajek, důležitých železničních uzlů a tak dále. V tomto případě hrozí minimálně ztráta filmu či karty do fotoaparátu.

Peníze a jejich výměna

Platit budete v Egyptě egyptskými librami. Ty lze získat v každé hotelové směnárně, kde vám je vymění za eura nebo dolary. V evropských směnárnách totiž obvykle tuto měnu neposkytují.

Abyste nemuseli šahat zbytečně hluboko do kapsy, naučte se smlouvat. V Egyptě, stejně jako v ostatních arabských zemích, je to totiž součástí běžného života. Pokud to neumíte, proděláte.

Globálně vzato je ale Egyptě celkem levně. V restauracích lze dobře poobědvat už za 10 liber a cena základních potravin je také příznivá. A tak během dovolené si můžete libovolně užívat.

Peníze vám poslouží i jako bakšišné, neboli všimné. Na to jsou Egypťané zvyklí a je zde slušností ho při různých situacích poskytnout (donáška zavazadel, řidič autobusu, donáška jídla na pokoj a podobně). Platit se v Egyptě dá i eury a dolary.